A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.
Egy évtizede változatlan Magyarország politikai térképe – lenyűgöző infografikák!
Az adatok azt mutatják, hogy a baloldal utolsó, 2006-os győzelme óta a pártlistás szavazatok alapján legalábbis lényegében változatlan a Fidesz-KDNP hegemóniája, és talán meglepetésként az is látszik, hogy már Budapest sem baloldali-liberális fellegvár. Térképekre és grafikonokra tettük, mi történt 2006 óta.
[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]

Elemeztük a 2006 és a 2018 közötti országgyűlési és Európa Parlamenti választások településszintű, pártlistás adatait, ami alapján világosan látszódik, hogy a Fidesz-KDNP hegemóniája töretlen és nagyjából tíz éve változatlan. Az alábbi térképeken és adatvizualizációkon az látszik, hogy a 2006-os áprilisi választások óta a Fidesz-KDNP hogyan uralta le Magyarországot úgy, hogy már 2006-ban is éppen hogy csak lemaradt a győzelemről.
A térképen lévő csúszkát középre állítottuk, jobbra elhúzva a 2018-as országgyűlési választások eredményei látszódnak, balra elhúzva pedig a 2006-os eredmények. Minden térkép alatt látszódik, hogy 2006-ról és 2018-ra hogyan mozogtak a pártlistás szavazatok alapján a pártok településenként, és hogy milyen trendet írtak le az eredmények. A metodológia a cikk végén található!
Országos adatok
Térkép: A téképen világosan látszódik, hogy 2018-ra a Fidesz-KDNP lényegében az összes magyar településen megszerezte a pártlistás szavazatok relatív többségét, ami azt jelenti, hogy az idei választásokon mindössze 28 olyan település volt a 3177-ből, amelyben nem a Fidesz-KDNP kapta a legtöbb szavazatot.
Erről a grafikonpárosról azt lehet leolvasni, hogy 2006-ról 2018-ra hány százalékot nyert és vesztett a Fidesz-KDNP és az MSZP a baloldali-liberális kisebb pártokkal együtt az összes településen tizenkét év alatt. A grafikon fentről lefelé a Fidesz és az MSZP százalékos eltérései láthatók, a vízszintes tengely -100%-tól +100%-ig mutatja a két vizsgált választás közötti eredményeket. A képre kattintva nagyban is megjelenik a grafikon:
A Fidesz-KDNP támogatottsága
Ez a grafikon azt mutatja be, hogy települsenként a szavazatok hány százaklékát kapta meg a Fidesz-KDNP 2006-ban és 2018-ban. A vonalak által leírt pályából látszik, hogy majdnem minden településen nőtt a Fidesz-KDNP aránya, a vonalak sűrűsége pedig kirajzolja, hogy jellemzően azért az 50-70 százalékos tartományban mozgott a Fidesz-KDNP-re adott szavazatok aránya. A fekete középső vonal a számított trendet mutatja be. Minden további ilyen grafikont így kell olvasni. Nem emeltünk ki külön településeket, mert szerintünk a mintázatok eleve önmagukért beszélnek. A képre kattintva nagyban is megjelenik a grafikon:
Az MSZP támogatottsága
Ebből a grafikonból is látszik, mekkorát bukott 2006 óta a baloldal. A képre kattintva nagyban is megjelenik a grafikon:
A Jobbik támogatottsága
Az LMP támogatottsága
Egyéb pártok támogatottsága
Budapesti adatok
Akár a fenti térképet, akár a lentebbi grafikont nézzük, a listás szavazatok alapján szintén relatív Fidesz-KDNP többség van Budapesten. A fővárost szokták baloldali-liberális fellegvárnak mondani, a listás szavazatok alapján azonban inkább fifty-fifty a jobboldal vs. baloldal/liberálisok arány.
Metodológia: Az adatok a 2006-os országgyűlési választások, a 2009-es EP-választás, a 2010-es országgyűlési választás, a 2014-es országgyűlési és EP-választás, valamint a 2018-as országgyűlési választás településszintű választási adatai. Az MSZP-hez a DK kilépése után továbbra is hozzáadtuk a DK, az Együtt és a Párbeszéd eredményeit is. A Jobbik adataihoz hozzászámoltuk a 2006-os MIÉP-Jobbik közös indulás választási adatait. Az LMP-nél a 2009-es első EP-választás eredményeiről számoltunk. Innen elérhető a teljes adatbázis.
Adatok: Tordai Csaba / NVI
Adatvizualizáció, szöveg: Bátorfy Attila
[sharedcontent slug=”cikk-vegi-hirdetes”]